Majú význam malé protipovodňové opatrenia

Autor: Ladislav Židek | 24.7.2011 o 8:00 | (upravené 24.7.2011 o 9:08) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1167x

Zastávam názor, že povodne sú dôsledkom bezbrehého týrania našej Zeme. Protipovodňové opatrenia malého rozsahu majú veľký zmysel v tom, že mobilizujú ľudí v zmene myslenia, že protipovodňové opatrenia nie sú jednorazové opatrenia ako za komunizmu "Rozkážeme - větru, dešti" ale systematickou zmenou myslenia a správania sa ľudí.

Pôsobím v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie, v žiadnom prípade nie na spôsob masívneho budovania solárnych, ktoré vyvoláva výlučne negatívne postoje verejnosti. Keby som obzvlášť veril že diabol zasahuje do všetkého, povedal by som že za uplynulej vlády bol ten biznis vymyslený ako "dielo diabla" za ktorým stáli veľkí hráči zo sektora fosílií, aby zničili  zmysle a význam využívania obnoviteľných zdrojov energie v zárodku a to tak, aby v myslíach ľudí, verejnosti znevážili slnko a všetko čo od neho pochádza. Presne na spôsob komunistického boja proti kresťanstvu. Tento zámer sa im docela podaril a ľudia na Slovensku si využívanie slnka a aj ostaných obnoviteľných zdrojov energie spájajú s podvodom, negatívom a s niečim, proti čomu treba bojovať. Táto filozofia by bola docela dôveryhodná. Je jasné že rozumní ľudia si vedia usporiadať 1+1=2 a využívajú čestne slnko či biomasu, ale chudobní tomu neveria...

Ďalej zastávam názor, že klimatické zmeny sú dôsledkom masívnej exploatácie zdrojov Zeme, dôsledkom "pažravého" čerpania všetkého čo nám bolo na tejto Zemi dané. Pažravosť spôsobila, že suroviny, energie čerpáme v obrovskej miere apomaly každý si chce užívať všetko a veľa, a ešte viac, bez ohľadu na to čo to spôsobuje. A dôsledky sú skutočne katastrofálne. Najčastejšie v spoločnosti znejú dopady v podobe veľkých klimatických zmien globálnych i lokálnych a práve tieto lokálne výkyvy vnímame vďaka médiám najintenzívnejšie, pretože prichádzajú ako blesk "z jasného neba" a tomu sa v podstate nedá uchrániť. Je jasné, že tieto výkyvy sa znásobňujú a prirodzene naberajú na intenzite.

Ľudstvo malo a má rôzne spôsoby a prístupy k chráneniu sa aj pred povodňami. Myslenie a prístupy tých, ktorí "ovplyvňujú" sa menia podľa ja tvrdím svetonázoru. Nebudem ďalej hovoriť o svete ale len o Slovensku ak dovolíte. Za komunizmu boli všetky aktivity na Slovensku smerované k masívnemu vymývaniu mozgov a k podriadeniu si ľudí. Jednou z prvých aktivít bolá choro zrealizovaná kolektivizácia - po komunisticky! Bolo treba zmanipulovať a podriadiť si ľudí, roľníkov, ktorí síce "drhli na roliach", ale vždy dokázali nejako uživiť svoju rodinu. Masívna kolektivizácia rozbila storočia správne obrábané polia a lesy. Zlikvidovali vzťah ľudí k "roli", rozoraním všetkých medzí zlikvidovali biodiverzitu a zrýchlili tok vody. Tento spôsob hospodárenie, ktorí nastolili sa musel zrútiť a zrútil a treba povedať, že kolektivizátori 50-tych a 60-tych rokov boli zlí ľudia, ktorých úlohou bolo rozbiť staré usporiadané a nastoliť nový režim. presne na spôsob boľševizmu. Aj v 89 pri verejných stretnutiach s občanmi sme zvádzali boje, pretože aj noví koletivizátori pokračovali aj v našom mestečku a aj posledné potôčiky a meandre regulovali a zlikvidovali virzou zdecimované populácie rakov a iných živočíchov. Aj oni tomu verili. Všade sa stavalo, šialene stavali betonové korytá, betonárska lobby sa púšťala do ďalších a ďalších šialených obrovských stavieb. Pokiaľ je národ primitívny a politici nevzdelaní tak sme na najlepšej ceste, aby sa tieto stavby podarili. V posledných 4 rokoch sa takto presadaili stavania diaľníc na nevysporiadaných pozemkoch - vraj preto aby sme mali všade zahraničných investorov, stavba ďalšej jadrovej eleketrárne - vraj preto aby sme mali nízke ceny energie, solárne elektrárne ticho, PPP s hurhajom, štrukturálne fondy na všetko s 40 % vačkovým - ale preto, aby sa znova upevnila silná domáca kapitálotvorná vrstva.

Je veľmi ťažké vysvetľovať ľuďom, že tento jadrovo-betonársky boom sa obráti proti nim. Len zdatní ľudia dokážu odolať, lebo je to lákavé. Lákavá bola ponuka diabla: "toto všetko a všetkým Vám dám. Veď všetci máte právo,...". Dôsledky ťažko znášame a som vďačný tomu, že aspoň niektoré veci sa darí meniť:

Fígeľ zastavil rozkrádania PPP a rozkrádania stavania na nevyvlastnenom. Verím tomu, že za polovicu peňazí postaví viac ako Ficov Vážny gréckou cestou.

Miškov čiastočne obmedzil nezmyselné cicanie peňazí cez solárne elektrárne.

Neobmedzilo a nezastavilo sa cicanie zdrojov štrukturálnych fondov cez korumpujúce a cicajúce expertné firmy.

Radičová si osvojila myšlienku vrátenia ľudí do polí a lesov a danie im práce na správe tokov a malým úpravám tokov. Verím tomu a som presvedčený o tom, že to je správna cesta. Ľuďom však treba ustavične "vtĺkať do hláv", že za pár milionov sa všetko zmeniť nedá. To je nekonečná práca nielen na výstavbe týchto malých opatrení, ale úredovšetkým na ich budúcej správe. (Je jasné, že aj tu sa nasťahovalo pár žralokov a poskytnuté zdroje premiérky zneužili a zneužijú. To však ide určite mimo premiérky a Kravčíka. Prepletenec je príliš silný a ťažko sa rozpletie.) Je jasné, že aj v tejto štruktúre sa nájdu gauneri, tak ako sa našli u soláristov. To vôbec neboli tí nadšenci soláru, ale gauneri, ktorí sa ku nim nasťahovali.

Ľudia okolo pána Kravčíka sú čestní ľudia a verím im, aj keď budú na nich čokoľvek hovoriť. Budovanie hrádzok, plotrov, močiarov, denná starostlivosť o ne i všetky toky je nesmierne dôležitá a rozhodne to nie je jednorazová aktivita. A toto je poslanie, ktoré som chcel týmito pár slovami povedať. Je to nová cesta, nový život, ktorý ukáže ľuďom, že treba zmierniť. To sú prvé kroky k tomu, aby sme v oblasti "správy vody" začali byť prírode nápomocní.

V ďaších blogoch sa budem venovať hlavne energetike.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?