Vývoj predaja peliet a ich cien v kontexte Európy

Autor: Ladislav Židek | 3.10.2011 o 12:12 | (upravené 3.10.2011 o 14:27) Karma článku: 3,67 | Prečítané:  1500x

Pelety na vykurovanie sú zaujímavým artiklom a plne podporujú rozvoj Slovenska. Všetkých spotrebiteľov zaujímajú ceny a ich budúcnosť.

Tak ako každý rok, s prichádzajúcou zimou sa menia ceny peliet. Ten, kto dlhšie využíva pelety na vykurovanie vie, že cena peliet sa v priebehu roka mení a najnižšie ceny sú na jar a v lete. Potom s prichádzajúcou zimou ceny peliet rastú v celej Európe, a teda aj na Slovensku. Dobrí hospodári to už vedia a pelety si kupujú už v júni, v júli a nenechávajú ich nákup na koniec augusta alebo jeseň, lebo vtedy s narastajúcimi požiadavkami rastú i ceny. Prečo je to? Preto, lebo pelety sa musia vyrábať celý rok, hoci spotreba je hlavne v zime, výrobcovia často predávajú v lete pelety pod výrobné náklady, pretože nemajú dostatočné skladovacie priestory. Na druhej strane sa výrobcovia musia predzásobiť, lebo v zime by nebolo možné splniť všetky požiadavky. Keďže sa využívanie peliet aj na Slovensku veľmi slušne rozvíja, kto nechce mať v zime problém, radšej kupuje pelety v lete.

V Európe, kde sú trhy energií a teda aj peliet rozvinutejšie (IT, AT, DE, SW,...) je jesenný nárast cien menej výrazný ako v krajinách ako je Slovensko (CZ, PL, LT, ..), ktoré majú domáci obchod ešte zatiaľ nižší a väčšinu produkcie exportujú.

Spotreba peliet v Európe je tiež rôzna. aj veľmi rozvinuté krajiny ako Nemecko, Rakúsko či škandinávske krajiny nestačia s vlastnou produkciou a preto pelety dovážajú, prirodzene viac v zime, čo znova ovplyvňuje rast cien peliet.

 

Väčšina slovenských producentov peliet je orientovaná skôr proexportne, čo je ja považujem v celom hospodárstve za strategickú chybu. Ceny peliet v poslednom roku vzrástli na Slovensku viac ako po iné roky. Až tento rok sa cena peliet na Slovensku dostala na reálnu cenu, čo umožnilo ďalšie zvýšenie cien zemného plynu. Na druhej strane však nie je dobré pristupovať k skokovému zvyšovaniu cien. Využívanie peliet sa na Slovensku excelentne rozvíja ale je pre jeho ďalší rozvoj nevyhnutné zachovať „rozumnú“ mieru vývoja cien. Rok 2006 sa vymanil spod kontroly v celej Európe a nasledoval prudký pád rozvoja nových inštalácií.

Časté otázky záujemcov o pelety smerujú k vývoju a očakávaniam vo vývoji cien. Či pelety budú čoskoro drahšie ako zemný plyn, že ich bude dostatok, atď. Otázky vývoja cien najlepšie dokumentujú grafy vývoja cien povedzme v Rakúsku, pretože Rakúsko má lepšie rozvinutý trh so všetkými palivami ako Slovensko. Z tendencií grafov je zrejmé, že vykurovanie peletami je vždy lacnejšie ako vykurovanie zemným plynom, pokiaľ človek nenakupuje pelety v najhoršom období (december – január). Aj za plyn sa platia zálohy celý rok a spotrebúva sa hlavne v zime na vykurovanie. Otázka dostatku peliet sa znova najlepšie dokumentuje na Rakúsku či Nemecku, čo sú trhy, kde sa pelety využívajú v oveľa väčšej miere, a neobávajú sa nedostatku.

Na Slovenskom trhu je peliet dostatok, aj keď niekedy treba počkať jeden dva týždne s dodávkou. Extrémne náročný je vždy koniec augusta, kedy končia letné zľavy a blížia sa jesenné ceny.

Čo teda ja osobne očakávam do budúcnosti: to, že vykurovanie peletami bude najbližších 20 rokov lacnejšie ako vfykurovanie zemným plynom. Dochádza aj na Slovensku k veľkým pohybom, o surovinu sa bijú mnohé spoločnosti, ale z logiky veci sa neobávam nedostatku peliet a neobávam sa enorných cien peliet.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?