Export alebo domáci biznis

Autor: Ladislav Židek | 19.10.2011 o 20:37 | (upravené 19.10.2011 o 20:59) Karma článku: 8,37 | Prečítané:  1384x

Každý deň počúvame, aký nevyhnutný a jediná záchrana je pre nás export. Taktiež sme sa po revolúcii napočúvali, aký nevyhnutný je pre nás zahraničný kapitál. Aké nevyhnutné sú pre nás zahraničné banky a zahraniční investori. Dovoľujem si so všetkými týmito samospásnymi riešeniami verejne nesúhlasiť. Prečo?

Na odpovede pôjdem opačne a nebudem používať Oxfordské poučky, ani neviem aké americké skúsenosti, pretože všetko toto považujem za bludy. Nie že znevažujem študovaných ľudí, nie že znevažujem vysokopostavených ľudí, ale chcem preukázať, že toto všetko ešte nič neznamená.

Z globálneho pohľadu: napriek tomu že z USA pochádza najviac držiteľov Nobelových cien za ekonomiku tak aj posledná globálna kríza prišla z Ameriky, pre totálne nezvládnutie základných ekonomických pravidiel a to už nehovorím o tom ako neuveriteľne sa naďalej roztáča dlhová špirála v USA.

Nepoznám ani jedného zahraničného investora, ktorý by na Slovensku nechal zisky, ktoré vytvorila jeho investícia. nanajvýš zobral profity, dotácie, úľavy, zdevastoval prostredie, ľudí, vzťahy a bez hanby sa zbalil a odišiel.

Veľmi dávno som sa vysporiadal s predsatvou, že niekto prichádza do rozvojovej krajiny pomáhať jej. Nikto, ba dovoľujem si tvrdiť, že v naprostej väčšine sem prichádzajú prví gauneri, ktorí sa väčšinou svojimi metódami nevedeli uchytiť v svojich krajinách.

Prečo ale? všetky politické zastúpenia po revolúcii presadzujú zahraničných investorov (neberiem do úvahy obdobie mečiarovskej tvorby silnej kapitálotvornej vrstvy - zlodejstva v priamom prenose a ešte aj za potlesku. No preto, že všetci politickí prestavitelia sledovali len krátkodobé a ľud - voliči ich tlačili k rýchlym úspechom. Rýchlo postaviť, rýchlo zamestnať, rýchlo umožniť zdierať krajiny - odveký zákon investorov. A keďže ani na Slovensku sa nikdy nenašla opozícia, ktorá by proti tomuto bojovala, krajina rastie veľmi pomaly a obrovské zahraničné investície neprinášajú v podstate nič.

Nikto, žiaden investor neprinesie peniaze a nepovie: tu máte podnikajte si a rastite. Každý chce dať 1 a prísť si za čas zobrať 2, ba lepšie by bolo až 3.

Postavil som firmu, a keby bol priestor vysvetlím do detailov, ako export škodí a domáci obchod prospieva. Za 20 rokov sme minimálne odbremenili negatívne saldo v energii s Ruskom, ba sa prehlbuje. Keby politici i makroekonómovia rozumeli aspom trošku rozumeli vzťahom vnútri krajiny i navonok nehlásali by ustavične nezmysly o nevyhnutnosti exportu, zahraničného kapitálu a zahraničných investorov.

Je obrovské množstvo sektorov, ktoré by sa mali upriamiť na domáci obchod, domáce poviem to "točenie peňazí v regiónoch", že keby takto rozmýšľalo len 10 % podnikateľov a keby to urobilo len 5 % podnikateľov a malo by to aspom trošku podpory (ani nemusí byť finančná) tak sa nám tu darí kráľovsky.

Postavil som takú spoločnosť a funguje toto excelentne. Len sa bojím, že keď sa len trošku pochválim tak sa zhŕknu supy. A preto tí čo im to fungujú nehovoria o tom a radšej si v tichu podnikajú a nechápu o čom to politici a ekonómovia hovoria, čo to stále v tých správach odznieva a kde to vlastne žijem, keď to ja takto vlastne vôbec nevidím, nevnímam a jednoducho to tak nie je ako ma masívne masírujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?