Drahý plyn alebo alternatívy

Autor: Ladislav Židek | 8.11.2011 o 18:52 | (upravené 8.11.2011 o 20:10) Karma článku: 7,06 | Prečítané:  2035x

Koniec sveta alebo čo? Čo sa deje v energetike? Posledné dni nás šokujú postupujúcou všeobecnou krízou vrátane rastu cien pohonných hmôt. Dodávatelia plynu požadujú enormné zvýšenie cien o 23 %. Značná časť dodávateľov tepla ich bude nasledovať. Kde je koniec? Energofutura - konferencia venovaná perspektívam bude 9.-11.11.2011 sa pokúsi odpovedať na tieto otázky.

Rast cien fosílnych palív vrátane ropy, plynu a následne tepla, nafty, a kto vie ešte čoho sa javia ako neodvratné. Ľudia sú šokovaní  nielen z pádu slovenskej vlády, ktorá bola nádejou, že nás kríza akosi možno obíde, alebo nebude aspoň taká krutá. Zlé správy sa prinášajú ťažšie a vôbec ich nečakajme od politikov. Žiaľ nečaká nás nič dobré.

Otázka stojí, či draženie energií a následne množstva služieb je dôsledok pádu slovenskej vlády, alebo gréckej či dlhovej krízy alebo je v tom niečo iné. Som presvedčený a kto číta môje blogy, tak môže vidieť môj názor jasný a zrozumiteľný. Rast cien fosílnych palív je naprosto neodvatný, nič nemá spoločné s pádom slovenskej vlády, nie je krátkodobý a prinesie ešte mnohé prekvapenia. A prinesie veľa biedy, smútku, nešťastia a pádu firiem. Prečo? Prečo je to tak?

Tak, ako dnes hovoria všetci ekonómovia, že kríza je dlhodobá, tak všetci seriózni ekológovia dávno tvrdili, že tento spôsob života, ktorý vedie celý svet, nie je trvale udržateľný. Darmo budú politici sľubovať svetlé zajtrajšky, darmo budú hovoriť, že oni všetko uregulujú keď bude silný štát - nič také neplatí. Ľudstvo žije "nad pomery" a tak, ako je dnes už každému jasné, že na dlh sa nedá žiť trvale, tak je každému, kto trocha rozumie prírode a svetu nad slnko jasnejšie, že si prejedáme budúcnosť. A tento svet sa zosype.

Prečo som taký pesimistický? Nie som pesimistický, ani nehovorím o rýchlom konci sveta, len hovorím, že ľudstvo si už "odjedlo" svoj podiel a už veľmi dlho odjedá aj svojim deťom. A toto plne platí aj v energetike.

V týchto dňoch sa koná ENERGOFUTURA a jej úlohou je snažiť sa zodpovedať aj vyššie nastolené otázky. Áno ceny energií budú naďalej rásť - rýchlo rásť a predovšetkým to budú ceny fosílnych energií.

Konferencia sa snaží ukázať, že existuje cesta a tou cestou je využívanie energie efektívne a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Zníži sa tým podstatne závislosť Slovenska na Rusku, zamestná sa veľké množstvo ľudí priamo tu doma, pretože závislosť Slovenska na 85 % na exporte je chorá situácia, ktorú žiadna vláda po revolúcii nebola schopná ani v náznakoch meniť. 90 % energie je tiež dovážané z Ruska a to tiež nie je správne.

Prečo to je tak - no tak to si nechám nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?