Rok 2012 bude rokom bioenergie

Autor: Ladislav Židek | 27.12.2011 o 11:02 | (upravené 27.12.2011 o 11:43) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  869x

Významný medzinárodný časopis Bioenergy International uviedol túto informáciu v poslednom čísle. Energia  využívaná vo svete pochádzajúca už dnes z biomasy pokrýva viac ako dvojnásobok jadrovej energie. Len Slovensko tvrdí, že sa to nedá, že to je nemožné a množstvo ďalších výhovoriek, len aby presunulo čím bližšie energetické ohrozenie.

V skromnosti si dovoľujem poznamenať hneď na úvod, že patrím medzi tých, ktorí očakávajú v roku 2012 prehĺbenie krízy. A jedno z riešení vidím práve vo využívaní bioenergie. Ani ostentatívne vianočné sviatky nič nezmenili na situácii, že okrem výziev Sv. Otca som nikoho nepočul hlasno hovoriť o ohrozeniach sveta. Všetky morálne osobnosti Slovenska sa akosi obzerajú okolo seba a hľadajú toho, kto by sa za nich vyjadril.

Bioenergia je energia pochádzajúca zo slnka a slnko sa našťastie ešte nezbláznilo a aj budúci rok nám nadelí dostatok energie. Táto energia sa fotosyntézou mení na biologickú energiu: trávu, stromy, ovocie, zelenina, obilie, repku i slnečnicu, ale i ľudí, živočíchov, riasy a všetko čo sa dá nazvať živým. To je bioenergia, to je biomasa. Svet a predovšetkým Európska únia si predsavzali, že napriek svetovej kríze budú masívne investovať to toho, čo sa od nepamäti točí a nie do toho čo sa tu uložilo ako skalná rezerva vo forme fosílnych palív. Fosílne palivá sú vlastne rezerva, akú si dobrý hospodár odkladá na horšie a ešte horšie časy. Takto Nórsko z ťažby fosílnycvh palív získané zisky odkladá pre budúce generácie. Slovensko nie že odkladá zo zisku ale ešte dotuje ťažbu uhlia. Takto to robili naši otcovia či starí otcovia. Je žalosť prechádzať slovenským vidiekom od Bratislavy až po Sninu a sledovať, ako chátra biopotenciál - orná pôda a záhrady. Kde v čertu idú tie dotácie do poľnohospodárov, keď okrem jedného pomulčovania sa nič nerobí.

Európska únia si predsavzala, že napriek kríze nebude rezignovať na jeden z podstatných cieľov ľudstva a tým je znižovanie emisií skleníkových plynov pochádzajúcich z fosílnych palív a do posilňovania sebestačnosti. Ciele sú ambiciózne a rôzne krajiny pristupujú k ich napĺňaniu rôznym spôsobom - Dánsko si napríklad predsavzalo čoskoro zmeniť svoju energetiku na GREEN - teda zelenú, teda bez fosílnych palív. Slovensko sa tvári, akoby tieto úlohy boli len nejaké úlohy od eurobyrokratov, ktoré si nejakí usedenci vymysleli, aby mali čo robiť. Dokiaľ sa nezmení táto oficiálna politika štátu nazývaného Slovenská republika na zmenu myslenia, dovtedy sa nič nezmení. Naši politici a to bez ohľadu na politickú príslušnosť precestovali celý svet a hľadajú všetky možné singapúrčiny a hľadajú akoby oblbli tento zúbožený národ, aby sa ho kríza nedotkla lebo oni ju vraj nespôsobili. Len asi pretože v Rakúsku by nemohli stráviť celý týždeň či dva, ale dokázali by sa v daný deň vrátiť nechodia pre vzor do Rakúska. Čudujú sa vysokej slovenskej nezamestnanosti a nedokážu pochopiť, že práve využívanie najrôznejších foriem bioenergie dokázalo zabezpečiť, že v Rakúsku je ani nie 4 % nezamestnanosť. A tak ako Kravčíkove hrádzky tak ťahať za sebou konáre dokážu aj cigáni, len sa nikomu do nich nechce.

Tomuto ale slovenskí politici nerozumejú, skutočne nerozumejú, a aj keď ma často po mojich blogoch častujú, že urážam ľudí zopakujem to ešte raz: Slovenskí politici (všetci) (lebo tí 2-ja, to je štatistická chyba) nerozumenjú regionálnemu rozvoju, nerozumejú energetike, nestačili si všimnúť nové trendy, jediné čo sú schopní "bľabotať" je to že bez jadra sa nedá žiť. A keď Radičová povedala že mení názor na jadro, aj to aj významým mienkotvorným odborníkom slúžilo len na to, aby pani Radičovú znevážili. Veď keď si iní do nej kopú, prečo by si nekopli aj oni.

Nelobujem ani nepodporujem zavedenie najrôznejších dotácií, lebo tu na tomto zúboženom Slovensku, hneď všetci rozmýšľajú ako dotácie zneužiť, ako sa na ich poskytovaní dá zbohatnúť, ako na ich čerpaní preliať peniaze do svojho vačku a len formálne urobiť jednu kotolňu na biomasu či postaviť dotovanú fotovoltickú alebo bioplynovú elektráreň a premrhať čo najviac peňazí. Milióny EUR.

A skončím tým čím som začal: celé riešenie krízy je o prestaní kradnúť, uznávať autority - len neviem koho?, robiť to, čo robili naši otcovia alebo radšej naši starí otcovia. To je nemoderné! No podľa môjho názoru je nemoderné kradnúť, zbíjať ako Jánošík, klamať ako Pilát a podvádzať ako fašisti či boľševici. Cesta nasledovania novodobých zbohalíkov nevyrieši krízu a ani Vás neurobí šťastnými...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?