Kúrenie drevom v 21. storočí

Autor: Ladislav Židek | 8.1.2012 o 14:32 | Karma článku: 8,55 | Prečítané:  1141x

Slovesko zastalo po vojne nielen vo vývoji ale aj v preberaní nových technologií na vykurovanie drevom. Svet si už v roku 1975 v prvej ropnej kríze uvedomil, že musí hľadať nové riešenia ako diverzifikovať zdroje energie a na využívanie dreva vymyslel splyňovacie zariadenia.

Slovensko sa prebralo až po revolúcii, keď začali rásť ceny fosílnych palív, pretože bola zastavená lacná ropa a plyn ako dôsledok zrútenia sa celého socialistického bloku.

Rusi nám začali predávať ropu a plyn za vyššie trhovým približujúce sa ceny a mnoho obyvateľov nestačilo pokrývať svoje energetické potreby z týchto palív a preto sa vrhli na kúrenie kusovým drevom. Pretože obyvatelia Slovenska sa v základných veciach učia neuveriteľne neskoro domnievali sa, že využívanie biomasy (dreva) na vykurovanie v rozvinutom svete a kúrenie drevom v starých socialistických zariadeniach je to isté a preto začali masívne používať drevo na vykurovanie.

Keďže zariadenia na kúrenie drevom vôbec nevyhovovali opať sa naše dediny ale i mestá stali smrdiacimi a začmudenými a nikto si s tým nevie rady. Toto prišlo aj v Rakúsku či Nemecku, len tam si to politici uvedomili a preto veľmi rýchlo spustili sociálne dotácie na moderné splyňovacie zariadenia. A každý kto chcel kúriť drevom dostal prepatené väčšinu nákladov na zriadenie nového kvalitného kotla. Jednoduché a predsa na Slovensku nerealizované a nerealizovateľné. Tu totiž politici radšej takéto zdroje vykradli a dali tzv. zahraničným investorom namiesto toho, aby podporili domácu:

- výrobu splyňovacích zariadení,

- využívanie domácich zdrojov,

- podporu domácich podnikateľov v servise,

- podporu sociálne znevýhodnených skupín.

Tu ak aj dotácie dostali boli to práve tí najsolventnejší (pamätáme si polmilinové dotácie pre pár vyvolených na tepelné čerpadlá), hrozná korupcia  a klientelizmus na každom kroku. Potom prišlo rozflákanie peňazí, ktoré podľa zákona mali byť určené znova na efektívne a ekologické kotly - peniaze z emisií. Znova zmizli v čiernej diere pár zbohatlíkov.

A tak sa drancujú lesy, ľudia mrhajú drevom a kúria nim v nevyhovujúcich zariadeniach, máme zasmaradené dediny a mestá a pritom je to také jednoduché.

Rakúšania, Nemci, severania, ale už aj Česi kúria v dotovaných splyňovacích a peletových kotloch, tie sú efektívne a nesmrdia a navyše šetria ľuďom peniaze za vykurovanie. Zasa predáme emisie, pár zbohatlíkov to vykradne a my sa budeme čudovať že nám miznú lesy...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?