Kúrenie drevom v 21. storočí

Autor: Ladislav Židek | 8.1.2012 o 14:32 | Karma článku: 8,55 | Prečítané:  1154x

Slovesko zastalo po vojne nielen vo vývoji ale aj v preberaní nových technologií na vykurovanie drevom. Svet si už v roku 1975 v prvej ropnej kríze uvedomil, že musí hľadať nové riešenia ako diverzifikovať zdroje energie a na využívanie dreva vymyslel splyňovacie zariadenia.

Slovensko sa prebralo až po revolúcii, keď začali rásť ceny fosílnych palív, pretože bola zastavená lacná ropa a plyn ako dôsledok zrútenia sa celého socialistického bloku.

Rusi nám začali predávať ropu a plyn za vyššie trhovým približujúce sa ceny a mnoho obyvateľov nestačilo pokrývať svoje energetické potreby z týchto palív a preto sa vrhli na kúrenie kusovým drevom. Pretože obyvatelia Slovenska sa v základných veciach učia neuveriteľne neskoro domnievali sa, že využívanie biomasy (dreva) na vykurovanie v rozvinutom svete a kúrenie drevom v starých socialistických zariadeniach je to isté a preto začali masívne používať drevo na vykurovanie.

Keďže zariadenia na kúrenie drevom vôbec nevyhovovali opať sa naše dediny ale i mestá stali smrdiacimi a začmudenými a nikto si s tým nevie rady. Toto prišlo aj v Rakúsku či Nemecku, len tam si to politici uvedomili a preto veľmi rýchlo spustili sociálne dotácie na moderné splyňovacie zariadenia. A každý kto chcel kúriť drevom dostal prepatené väčšinu nákladov na zriadenie nového kvalitného kotla. Jednoduché a predsa na Slovensku nerealizované a nerealizovateľné. Tu totiž politici radšej takéto zdroje vykradli a dali tzv. zahraničným investorom namiesto toho, aby podporili domácu:

- výrobu splyňovacích zariadení,

- využívanie domácich zdrojov,

- podporu domácich podnikateľov v servise,

- podporu sociálne znevýhodnených skupín.

Tu ak aj dotácie dostali boli to práve tí najsolventnejší (pamätáme si polmilinové dotácie pre pár vyvolených na tepelné čerpadlá), hrozná korupcia  a klientelizmus na každom kroku. Potom prišlo rozflákanie peňazí, ktoré podľa zákona mali byť určené znova na efektívne a ekologické kotly - peniaze z emisií. Znova zmizli v čiernej diere pár zbohatlíkov.

A tak sa drancujú lesy, ľudia mrhajú drevom a kúria nim v nevyhovujúcich zariadeniach, máme zasmaradené dediny a mestá a pritom je to také jednoduché.

Rakúšania, Nemci, severania, ale už aj Česi kúria v dotovaných splyňovacích a peletových kotloch, tie sú efektívne a nesmrdia a navyše šetria ľuďom peniaze za vykurovanie. Zasa predáme emisie, pár zbohatlíkov to vykradne a my sa budeme čudovať že nám miznú lesy...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?