Ilúzie o plyne

Autor: Ladislav Židek | 17.2.2012 o 16:16 | Karma článku: 4,67 | Prečítané:  653x

Hoci je zima a logika hovorí, že s dopytom rastie cena, tak Slovensko zažíva nebývalú aktivitu politikov v sľubovaní lacného a dostupného plynu. Je to tak,alebo sú to len balamútenia politikov?

Súčasná veľmi silná zima skombinovaná predvolebným zápasom, kde sa sľubujú „Modré z neba“, prináša veľké množstvo ilúzií v záujme poskytnúť ľuďom istoty. Istoty ponúka SMER ale aj SDKÚ-DS. Tieto istoty sú však úplne odtrhnuté od života a môžu im veriť len ľudia, ktorým bolo „menej nadelené“.

Ilúziou sú nízke ceny zemného plynu ako tvrdí SMER-SD, lebo po tomto krátkom znížení ceny, musí zákonite prísť zvýšenie cien (Gazprom už ohlásil zvýšenie o 6% pre SPP a pre ostatných dodávateľov ešte viac), nakoľko vďaka nedostatku plynu na trhu ceny rastú. Veľmi dôležitou žiaľ nepríjemnou informáciou pre Európu je aj zrútená snaha o ťažbu tzv. bridlicového plynu v Poľsku. Ťažba tohto plynu je totálne nekonkurenčne schopná. Pokiaľ SMER po voľbách neumožní zvýšenie cien plynu, tak dôjde ku kolapsu SPP a rozvratu dodávok zemného plynu na Slovensku. Je na to veľké množstvo dôvodov, ale tu nie je miesto na ich detailné rozoberanie. Jahnátkove a Ficove ilúzie o plyne sú ozaj len istotami pred voľbami: prirodzene vôbec nič by nevyriešilo spätné odkúpenie SPP štátom, to je chyták na duchu slabých voličov.

Ilúzia pána poslanca Janiša o masívnej výrobe bioplynu a jeho tlačení do rúr SPP je ešte väčšia jemne povedané ilúzia, ako keď Alenka z ríše divov presviedčala deti o tom, že v meteorite prišiel na Slovensko Slovák. A ešte väčšia hlúposť je cielene pre to dorábať biomasu a potom ju premieňať na bioplyn a ten tlačiť do rúr. To by bolo tak enormne drahé, že to nie je znova nič viac ako predvolebné balamútenie ľudí. Bioplyn do rúr je to isté, ako drahá elektrina z vysokých výkupných cien fotovoltiky, masívne dotovanej v záujme lobistických skupín. Zrazu po znížení len vylobovanej nie konkurenčnej vysokej výkupnej ceny, sa budovanie nových jednotiek prakticky zastavilo. To čo urobil SMER s fotovoltikou sa snaží SDKÚ urobiť s bioplynovými stanicami. Nie je to nič iné, len tunel štrukturálnych fondov na investície a vysoké povinné výkupné ceny, ktoré spoločnosť nemôže dlhodobo utiahnuť.

Každé veľké dotácie do ktoréhokoľvek sektora, alebo aj vysoké výkupné ceny, sú krádež na národe, fondoch, štáte a v konečnom dôsledku to kazí imidž obnoviteľných zdrojov energie a plodí odpor spoločnosti ku nim. Potom sa ľahko Ficovi presviedča o trvalej udržateľnosti a nevyhnutnosti budovania lacných jadrových reaktorov, čo je prirodzene ďalšia hlúposť.

Aká je cesta? Rozum, rozum a zasa rozumné využívanie zdrojov zeme, toho čo nám bolo nadelené a toho čo excelentne funguje napríklad v Rakúsku. Tu 20 % ľudí robí už dnes v obnoviteľných zdrojoch a zaobídu sa aj bez jadra. Prirodzene ťahúňom nie je fotovoltika, ani neskutočne nákladne vyrábaný bioplyn a jeho tlačenie do rúr, ale efektívne a rozumné využívanie biomasy. Ako využívať biomasu. No nie zasa jej šialené využívanie mokrej biomasy na kúrenie, ale pekne krásne zavedenie celého systému selekcie po ťažbe menej kvalitnej suroviny, jej presušenie v prírode, potom jej spracovanie. Znova menej kvalitná biomasa ide na kombinovanú výrobu tepla a elektriny v stredných regionálnych jednotkách, kvalitnejšia ide na výrobu peliet a tá putuje do škôl, kultúrnych domov, penziónov, malým podnikateľom a predovšetkým do rodinných domov. Áno, používa sa aj zemný plyn, ale používajú ho len bohatí ľudia, ktorí potrebujú super luxus a preto si ho zaplatia. A takto, žiadno inak to bude veľmi skoro aj na Slovensku.

Už aby bolo po voľbách a predovšetkým keby sa zdrojov EÚ ujal niekto, kto konečne vyženie stovky rabovacích sprostredkovateľských inštitúcií a zrazu EÚ fondy budú impulzom k rozvoju. Táto oblasť, je však tak isto, ako celá spoločnosť prerastená obrovskou korupciou a inak sa to nedá povedať len bohapustými rozkrádaniami. A preto spoločnosť nenapreduje. Ak sa nevyčistí tento chliev, ani sa nič nepohne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.


Už ste čítali?