Ilúzie o plyne

Autor: Ladislav Židek | 17.2.2012 o 16:16 | Karma článku: 4,67 | Prečítané:  656x

Hoci je zima a logika hovorí, že s dopytom rastie cena, tak Slovensko zažíva nebývalú aktivitu politikov v sľubovaní lacného a dostupného plynu. Je to tak,alebo sú to len balamútenia politikov?

Súčasná veľmi silná zima skombinovaná predvolebným zápasom, kde sa sľubujú „Modré z neba“, prináša veľké množstvo ilúzií v záujme poskytnúť ľuďom istoty. Istoty ponúka SMER ale aj SDKÚ-DS. Tieto istoty sú však úplne odtrhnuté od života a môžu im veriť len ľudia, ktorým bolo „menej nadelené“.

Ilúziou sú nízke ceny zemného plynu ako tvrdí SMER-SD, lebo po tomto krátkom znížení ceny, musí zákonite prísť zvýšenie cien (Gazprom už ohlásil zvýšenie o 6% pre SPP a pre ostatných dodávateľov ešte viac), nakoľko vďaka nedostatku plynu na trhu ceny rastú. Veľmi dôležitou žiaľ nepríjemnou informáciou pre Európu je aj zrútená snaha o ťažbu tzv. bridlicového plynu v Poľsku. Ťažba tohto plynu je totálne nekonkurenčne schopná. Pokiaľ SMER po voľbách neumožní zvýšenie cien plynu, tak dôjde ku kolapsu SPP a rozvratu dodávok zemného plynu na Slovensku. Je na to veľké množstvo dôvodov, ale tu nie je miesto na ich detailné rozoberanie. Jahnátkove a Ficove ilúzie o plyne sú ozaj len istotami pred voľbami: prirodzene vôbec nič by nevyriešilo spätné odkúpenie SPP štátom, to je chyták na duchu slabých voličov.

Ilúzia pána poslanca Janiša o masívnej výrobe bioplynu a jeho tlačení do rúr SPP je ešte väčšia jemne povedané ilúzia, ako keď Alenka z ríše divov presviedčala deti o tom, že v meteorite prišiel na Slovensko Slovák. A ešte väčšia hlúposť je cielene pre to dorábať biomasu a potom ju premieňať na bioplyn a ten tlačiť do rúr. To by bolo tak enormne drahé, že to nie je znova nič viac ako predvolebné balamútenie ľudí. Bioplyn do rúr je to isté, ako drahá elektrina z vysokých výkupných cien fotovoltiky, masívne dotovanej v záujme lobistických skupín. Zrazu po znížení len vylobovanej nie konkurenčnej vysokej výkupnej ceny, sa budovanie nových jednotiek prakticky zastavilo. To čo urobil SMER s fotovoltikou sa snaží SDKÚ urobiť s bioplynovými stanicami. Nie je to nič iné, len tunel štrukturálnych fondov na investície a vysoké povinné výkupné ceny, ktoré spoločnosť nemôže dlhodobo utiahnuť.

Každé veľké dotácie do ktoréhokoľvek sektora, alebo aj vysoké výkupné ceny, sú krádež na národe, fondoch, štáte a v konečnom dôsledku to kazí imidž obnoviteľných zdrojov energie a plodí odpor spoločnosti ku nim. Potom sa ľahko Ficovi presviedča o trvalej udržateľnosti a nevyhnutnosti budovania lacných jadrových reaktorov, čo je prirodzene ďalšia hlúposť.

Aká je cesta? Rozum, rozum a zasa rozumné využívanie zdrojov zeme, toho čo nám bolo nadelené a toho čo excelentne funguje napríklad v Rakúsku. Tu 20 % ľudí robí už dnes v obnoviteľných zdrojoch a zaobídu sa aj bez jadra. Prirodzene ťahúňom nie je fotovoltika, ani neskutočne nákladne vyrábaný bioplyn a jeho tlačenie do rúr, ale efektívne a rozumné využívanie biomasy. Ako využívať biomasu. No nie zasa jej šialené využívanie mokrej biomasy na kúrenie, ale pekne krásne zavedenie celého systému selekcie po ťažbe menej kvalitnej suroviny, jej presušenie v prírode, potom jej spracovanie. Znova menej kvalitná biomasa ide na kombinovanú výrobu tepla a elektriny v stredných regionálnych jednotkách, kvalitnejšia ide na výrobu peliet a tá putuje do škôl, kultúrnych domov, penziónov, malým podnikateľom a predovšetkým do rodinných domov. Áno, používa sa aj zemný plyn, ale používajú ho len bohatí ľudia, ktorí potrebujú super luxus a preto si ho zaplatia. A takto, žiadno inak to bude veľmi skoro aj na Slovensku.

Už aby bolo po voľbách a predovšetkým keby sa zdrojov EÚ ujal niekto, kto konečne vyženie stovky rabovacích sprostredkovateľských inštitúcií a zrazu EÚ fondy budú impulzom k rozvoju. Táto oblasť, je však tak isto, ako celá spoločnosť prerastená obrovskou korupciou a inak sa to nedá povedať len bohapustými rozkrádaniami. A preto spoločnosť nenapreduje. Ak sa nevyčistí tento chliev, ani sa nič nepohne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?